upgrade your browser or activate Google Chrome Frame to improve your experience.

Każde auto wymaga serwisu – to jest pewne.  Prawdziwe jest również stwierdzenie, że auta serwisowane psują się rzadziej – po prostu można wykryć usterki  zawczasu i usunąć je, zanim wyniknie z nich większy problem. Dlaczego zatem wielu kierowców „zapomina” o serwisie?

Nasze doświadczenie i wiedzę w naprawie samochodów marki Jaguar wykorzystujemy również do kompletnej renowacji pojazdów, nawet w przypadku tak skomplikowanego silnika jakim jest układ V12. Kolejny z kolei silnik tego rodzaju doprowadzony przez nasz zespół mechaników do stanu fabrycznego trafił do nas w karoserii Jaguara XJ serii III. Zakres prac obejmował tak wiele elementów, że przedstawienie ich zajęłoby parę stron. Ponieważ stan samochodu odbiegał od oczekiwań klienta, zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy aby wyjść na przeciw oczekiwaniom, a jednocześnie zachować oryginalny stan pojazdu. 

Najważniejsza zmiana to obowiązek przewożenia dzieci o wzroście poniżej 150cm w fotelikach. Wcześniej dodatkowym warunkiem był wiek – 12 lat. Obecnie limit wiekowy zniesiono. Dodatkowo pasażer o wymaganym wzroście będzie mógł jeździć obok kierowcy, na przednim fotelu, również bez fotelika czy podkładek.

Niedawno mieliśmy okazję zająć się serwisem Volvo S80 z roku 1999 z topowym jak na tamte czasy silnikiem o oznaczeniu T6. Ta niezwykle ciekawa jednostka, umieszczona poprzecznie generuje 272 KM, a pod maską skrywa również niewielką skrzynię biegów o oznaczeniu 4T65E. Taka moc powoduje, że skrzynia pracuje na granicy swojej wytrzymałości, co w wiekowym już aucie może oznaczać konieczność jej naprawy. Jak zawsze podjęliśmy wszelkie kroki do tego, aby zachować prawidłową pracę skrzyni biegów. Podstawą jest zawsze wymiana oleju w skrzyni biegów. Zdjęcie miski olejowej, sprawdzenie koloru i konsystencji oleju oraz dokładna analiza zanieczyszczeń zebranych na magnesach miski pozwala nam ocenić wstępny stan skrzyni biegów. Dla zachowania właściwej pracy wymiana oleju powinna następować co 40 tysięcy kilometrów lub co 3 lata. Dzięki temu mamy możliwość szybszej reakcji na ewentualne uszkodzenia, co dla Państwa może oznaczać niższe koszty użytkowania pojazdu.

zakup Auta2Zakup nowego samochodu dla większości z nas jest dość ważnym wydarzeniem – w końcu wybieramy coś, czym będziemy poruszać się przez najbliższych kilka lat, na co odkładaliśmy przez dłuższy czas. Jeśli więc naszym nowym samochodem nie będzie auto fabrycznie nowe, zakupione u dealera, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami kontroli auta używanego.

Na nasz poziom zadowolenia z zakupu w dużej mierze wpływają późniejsze koszty eksploatacji samochodu, zwłaszcza początkowy serwis. Dlatego należy liczyć się z tym, iż do ceny auta należy doliczyć jeszcze jakąś sumę na podstawowy serwis (o tym później).

Jaguar XJ z lat produkcji 1997 do 2003 o oznaczeniu X308 zarówno w silniku 3.2 jak i 4.0 zastosował skrzynie biegów o 5 przełożeniach z możliwością manualnej zmiany. Ponieważ Jaguar, to wyjątkowa marka z naciskiem na ponadczasowe wzornictwo, zaprojektowany układ zmiany biegów również jest nie byle jaki i nazwany został „J-Gate”. Jest to kształt litery „J”, a zmiana biegów następuje w jej obrębie. Obsługa jest intuicyjna i nie wymaga specjalnego przyzwyczajenia ze strony kierowcy. W stosunku do poprzedniego modelu, w którym jeździł 4 biegowy automat, zastosowanie dodatkowego biegu pozwoliło Jaguarowi wkroczyć w XXI wiek. 

Niestety, ale to prawda. Wojny cenowe, ujemne wyniki finansowe TU w zakresie OC oraz nowe wymogi stawiane ubezpieczycielom (np. auto zastępcze na życzenie) wymuszają wzrost składek. Jednym z takich wymogów jest też zakaz zaniżania kwot odszkodowania. To jest akurat bardzo dobra informacja, dla nas kierowców.

Towarzystwa zapowiadają, że już po wakacjach cenu pójdą w górę o kilka-kilkanaście procent. My, wrocławianie i tak płacimy jedne z najwyższych składek w Polsce. Miejmy tylko nadzieję, że podwyżki wprowadzane będą stopniowo, a jakość ewentualnej obsługi wzrośnie, zgodnie z zapowiedziami.

Ciekawostka: czy wiecie, że niektórzy ubezpieczyciele stosują wyższe kwoty ubezpieczenia dla aut w kolorze czerwonym? Wg statystyk to właśnie auta tego koloru powodują najwięcej wypadków.

Pierwszy Jaguar z silnikiem V8 to Daimler 2.5 V8. Silnik zapożyczony do tego samochodu, a raczej przejęty wraz z firmą "Daimler Motor Company" zastosowanym w równie szybkim, co brzydkim "Daimlerze SP250", którego w latach 60 ubiegłego stulecia używała Brytyjska Policja, ze względu na ponadprzeciętne i niespotykane jak na tamte czasy osiągi. Dla zainteresowanych tym modelem polecam obejrzenie jednego z odcinków Jay Leno’s Garage, w którym to przedstawia jak niezwykły to samochód. Link dostępny tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=lpzudBhWap0

Od najbliższego poniedziałku, 18 maja 2015, w życie wejdzie kolejna nowelizacja kodeksu ruchu drogowego. Wprowadzi ona wyższe kary za przekroczenia prędkości. Np. przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50km/h może spowodować utratę prawa jazdy na 3 miesiące! Jeżeli wtedy policja złapie nas na prowadzeniu auta bez uprawnień - prawo jazy otrzymamy dopiero po upływie 6 miesięcy.

Wyższe kary spotkają też kierowców na podwójnym gazie. Pierwszy taki przypadek ukarany zostanie grzywną w wysokości 5000 zł, natomiast recydywa kosztować ma co najmniej dwa razy tyle. Ponadto za drugim razem stracimy "prawko" na zawsze.

Czytajcie więcej na: http://jazdaprawna.pl/2015/05/08/od-17-maja-zmiana-przepisow-kodeksu-ruchu-drogowego-oraz-kodeksu-karnego/

Polacy, wybierając się na swój zasłużony urlop, najczęściej jako sposób na podróży wybiera samochód. Ma to wiele zalet – nie jesteśmy przywiązani do jednego miejsca, możemy wybrać się na wycieczki, po drodze zwiedzić ciekawe miejsca. Pamiętajmy jednak, że jako kierowcy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczne dotarcie do celu i dowiezienie tam naszych kompanów. O ile nie mamy wpływu na Wasz styl jazdy i zachowanie na drodze, to przynajmniej pomożemy dobrze się przygotować.

Okres wyjazdów wakacyjnych i weekendowych zbliża się wielkimi krokami, pogoda za oknem słoneczna. Aż chce się wyjechać gdzieś na rower. Niestetyw Polsce jest problem z przewożeniem rowerów na tylnej klapie samochodu - zasłaniają one tablice rejestracyjne. Jednak wydaje się, iż ten problem niedługo będzie rozwiązany. Trwają prace nad projektem ustawy, która umożliwi wyrobienie trzeciej tablicy rejestracyjnej (legalnej) w Urzędzie Komunikacji i użycie jej na bagażniku rowerowym. Trzymamy kciuki, by nowelizacja weszła w życie jeszcze w tym roku!

Napisz do nas!

Masz pytanie? Chcesz umówić się na wizytę? Napisz do nas!

Dane kontaktowe

YZZY Auto Centrum
Wrocław, ul. Kępińska 2 (b. Żmigrodzkiej)
Wjazd przy stacji Shell
Kierunek Poznań
 
Jesteśmy w mediach społecznościowych

Pn.-pt. 8-17, sb. 8-14
+48 71 726 16 65
biuro@yzzy.pl