upgrade your browser or activate Google Chrome Frame to improve your experience.

Polacy, wybierając się na swój zasłużony urlop, najczęściej jako sposób na podróży wybiera samochód. Ma to wiele zalet – nie jesteśmy przywiązani do jednego miejsca, możemy wybrać się na wycieczki, po drodze zwiedzić ciekawe miejsca. Pamiętajmy jednak, że jako kierowcy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczne dotarcie do celu i dowiezienie tam naszych kompanów. O ile nie mamy wpływu na Wasz styl jazdy i zachowanie na drodze, to przynajmniej pomożemy dobrze się przygotować.

 

Sprawdź auto przed wyjazdem!

Nikt nie lubi nagłych awarii samochodu. Pół biedy, gdy stanie się to w Polsce, w swoim mieście. Mimo, że holowanie i naprawa auta trochę kosztuje to płacimy za nie w złotówkach. Natomiast nagła usterka auta za granicą przeważnie stwarza nieporównywalnie więcej problemów, nie mówiąc już o kosztach i straconym czasie.

Dlatego warto wykonać choć podstawowy przegląd auta przed wyjazdem. Sprawdzenie ważnych układów auta (np. hamulcowego), zawieszenia czy klimatyzacji to podstawa. Co prawda nie wszystkie usterki wykluczają dalsza podróż, jednak większość wpływa na nasze bezpieczeństwo i co gorsze, na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy, że coś jest nie tak! Bo przecież hamowanie w mieście, z prędkości np. 50km/h do 0 km/h to nie problem. Jednak nagłe hamowanie na autostradzie, gdy na pokładzie mamy 4 osoby, a bagażnik załadowany jest po dach to już zupełnie inna sprawa. Uśredniając 4 osoby + bagaże to ok. 400kg. Zakładając masę średniego kompaktu (1200kg) to wzrost masy wynosi 30%! Nagle może się okazać, że płyn hamulcowy nie spełnia tak dobrze swojego zadania, a zużyte elementy zawieszenia ściągają auto na pobocze. Kolizja murowana.

Wakacje to doskonały czas na przegląd klimatyzacji – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to najwyższy czas! Podróż w komfortowych warunkach wpływa na bezpieczeństwo prowadzenia auta.

Oprócz układów wpływających na nasze bezpieczeństwo sprawdźmy oświetlenia auta, płyny eksploatacyjne, działanie elektryki w aucie, czy tak prozaiczne rzeczy jak wycieraczki. Jeśli czujecie, że z waszym autem cos jest nie tak – powiedz o tym mechanikowi – naprawiając drobną usterkę przed wyjazdem możemy ustrzec się poważnej awarii.

Tuż przed wyjazdem

To co sami możecie wykonać przy swoim aucie prze wyjazdem to np. sprawdzenie ciśnienia w oponach – dopompujmy opony trochę więcej niż na co dzień – oprócz czynnika większej wagi załadowanego auta to ciśnienie ma wpływ na spalanie – za niskie sprawi, że spalimy tego paliwa trochę więcej. Nie zaszkodzi skontrolować wyposarzenia auta typu gaśnica, apteczka itp.

Pakując nasze walizki pamiętajmy, by prawidłowo rozłożyć wagę w naszym pojeździe. Najcięższe elementy spakujmy pierwsze, a te lżejsze – najbliżej tyłu i  na wierzch. Unikaj też luźnych ładunków w kabinie. Wiesz, że 5cio kilogramowa torba w razie wypadku potrafi uderzyć podobnie jak ciężar o wadze 500kg?

Na koniec sprawdźmy wszystkie dokumenty – musimy zabrać ze sobą dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie pojazdu. W niektórych krajach wymagana jest tzw. Zielona karta (większość ubezpieczycieli wydaje ją za darmo). Jeżeli podróżujemy autem firmowym lub leasingowanym – postarajcie się o zgodę na użytkowanie za granicą – niektórzy czepialscy strażnicy na granicy mogą o to pytać.

Ubezpieczenie Assistance

Nawet, gdy sprawdzimy nasze auto przed wyjazdem, może zdarzyć nam się przykra niespodzianka. Wtedy bardzo przydaje się ubezpieczenie typu Assistance. Już podstawowy wariant zapewni usługę pomocy na miejscu lub holowania do najbliższego warsztatu. Wyższe opcje pozwalają nam czuć się jeszcze bezpieczniej – zapewniają nocleg dla pasażerów, jeśli naprawa auta zajmie więcej czasu.

Inne przydatne opcje to: - holowanie bez limitu, - pomoc za granicą kraju, - samochód zastępczy, - pokrycie kosztów dalszej podróży.

Takie ubezpieczenie można czasem wykupić tylko na określony czas – np. na miesiąc. Warto zainwestować 100-200zł i mieć spokój w razie nieprzewidzianej awarii. Przed zakupem polisy sprawdźcie OWU pod kątem wykluczeni. Czasem za niską ceną kryje się wiele wyjątków, kiedy to ubezpieczyciel nam nie pomoże.

Kilka ciekawostek prawnych z zagranicy

Słowacja – tamtejsze prawo wymaga bardzo dobrze wyposażonej apteczki. W praktyce żaden z dostępnych gotowych zestawów nie spełnia tego wymogu.

Austria – zakaz używania CB radia

Dania i Holandia – tutaj rowerzysta ma bezwzględnie pierwszeństwo na drodze

Grecja – obowiązuje tu zakaz używania świateł mijania w dzień

Podsumowując...

Warto zadbać o bezprobroblemowy urlop jeszcze przed jego rozpoczęciem. Życzymy Wam udanego wyjazdu, a przed nim zapraszamy do Yzzy Auto Centrum na przegląd samochodu przed wakacjami!

Napisz do nas!

Masz pytanie? Chcesz umówić się na wizytę? Napisz do nas!

Dane kontaktowe

YZZY Auto Centrum
Wrocław, ul. Kępińska 2 (b. Żmigrodzkiej)
Wjazd przy stacji Shell
Kierunek Poznań
 
Jesteśmy w mediach społecznościowych

Pn.-pt. 8-17, sb. 8-14
+48 71 726 16 65
biuro@yzzy.pl