upgrade your browser or activate Google Chrome Frame to improve your experience.
Wymiana paska rozrządu Wrocław

Układ rozrządu jest bardzo ważnym elementem silnika. Mimo, iż nie wpływa on na osiągi, nie odczuwamy bezpośrednio jego działania to jego kontrola i serwis są jedną z podstawowych rzeczy, jaką powinniśmy zadbać m.in. po zakupie samochodu używanego. Specyfika działania powoduje, że w zdecydowanej większości przypadków nie stwierdzimy czy rozrząd trzeba wymienić czy nie (można to zrobić w przypadku napędu łańcuchem - wtedy można usłyszeć rozciągnięty łańcuch rozrządu, choć i to nie jest regułą). Jednak gdy już zawiedzie, zwykle koszty napraw są bardzo wysokie, czasem wyższe niż koszt zakupu używanego silnika. Zatem terminowa wymiana rozrządu jest wskazana.

 

Układ rozrządu steruje pracą zaworów i tłoków. W prostym skrócie rozrząd dba by zawory i tłoki pracowały równocześnie i w odpowiedniej kolejności - tak by się "nie spotkały". Składa się z rolki (rolek) napinacza i paska bądź łańcucha rozrządu. Awaria rozrządu napędzanego paskiem zębatym polega na przeskoczeniu paska bądź jego zerwaniu. O ile przeskoczenie o 1 ząbek czasem nie sprawi większego problemu (zauważymy inna pracę silnika) to jego zerwanie powoduje w najlepszym wypadku pogięcie popychaczy zaworowych i zniszczenia w głowicy. Serwis rozrządu przeprowadzajmy więc zgodnie z zaleceniami producenta, a nawet szybciej!

 

 

Przyczyną awarii mogą być:

  • Pęknięty pasek zębaty (w napędzie paskowym)
  • rozciągnięty łańcuch rozrządu (w napędzie łańcuchem)
  • Zatarta rolka lub napinacz
  • Przeskoczenie paka rozrządu (np. przy próbie odpalenia na tzw. "pych"
  • W napędach, który układ napędza również pompę wody - zatarta pompa wody

Z racji bardzo wysokich kosztów naprawy zalecamy wymianę rozrządu co najmniej wtedy gdy zaleca producent (okres między wymianami określony jest przebiegiem lub wiekiem), a w przypadku aut z łancuchem rozrządu - jego kontrolę.

Napisz do nas!

Masz pytanie? Chcesz umówić się na wizytę? Napisz do nas!

Dane kontaktowe

YZZY Auto Centrum
Wrocław, ul. Kępińska 2 (b. Żmigrodzkiej)
Wjazd przy stacji Shell
Kierunek Poznań
 
Jesteśmy w mediach społecznościowych

Pn.-pt. 8-17, sb. 8-14
+48 71 726 16 65
biuro@yzzy.pl